ابزار وبمستر

دکتر اردوان اعتمادی


مراقبت هاي پس از جراحي لثه

 

 

مراقبت­هاي پس از جراحي لثه

 


بيمار محترم: خواهشمند است پس از هر عمل جراحي و در طول مدت زمان درمان، نكات زير را رعايت فرماييد.
مراقبت­هاي هفته ي اول ( بعد از عمل ) :

بعد از رسيدن به منزل، يك كيسه ي كوچك از يخ پر كرده و آن را خارج دهان به مدت 15دقيقه بر روي محل جراحي شده قرار دهيد. اين عمل را به طور متناوب و به مدت چند ساعت فقط در اولين ساعات بعد از عمل تكرار كنيد تا موجب جلوگيري از بروز خونريزي احتمالي گردد.

 1. مختصري تورم در روز بعد از عمل و نيز آغشته بودن بزاق به مختصري خونابه امري طبيعي است. چنانچه تورم شديد و دردناك بود و يا خونريزي غيرقابل كنترل مي نمود به وسيله ي تلفن ما را مطلع سازيد. پس از عمل تا صبح روز بعد از خوردن غذاهاي گرم و يا سخت خودداري نماييد. در اين مدت مايعات مقوي سرد چون سوپ سرد، بستني و ... پيشنهاد مي شود.
 2. پس از بر طرف شدن اثر داروي بي حسي، احتمال وجود مختصري درد و ناراحتي دور از ذهن نخواهد بود. براي جلوگيري از بروز چنين دردي، به محض خروج از مطب دو عدد مسكن ميل فرموده و سپس هر 4 ساعت يكبار اين عمل را تكرار نماييد. در صورت عدم وجود درد، احتياجي به تكرار اين عمل نخواهد بود.
 3. خميري كه بر روي لثه هاي شما نهاده شده است، پس از چند ساعت كاملا سخت مي گردد. اين خمير به منزله ي يك پانسمان است. در اين مدت چيز سختي نجويد و از تماس مكرر زبان با آن پرهيز نماييد. اين امر باعث حركت پانسمان و مانع از قرارگيري محكم آن در جاي خود مي گردد. خمير پانسمان در هفته ي بعد از عمل توسط ما برداشته مي شود، لذا در طول هفته اي كه پانسمان بر روي لثه ي شما قرار دارد با وجود مسواك زدن قسمت­هاي ديگر دهان، از پانسمان موجود مراقبت كنيد و از تماس مسواك با آن پرهيز فرماييد. در صورت جابجايي و افتادن آن به وسيله ي تلفن ما را باخبر سازيد.
 4. از روز بعد از عمل، شستشو با آب نمك ولرم را آغاز نماييد. به اين ترتيب كه 1 قاشق كوچك چايخوري نمك در يك ليوان آب نيم گرم حل كرده و هر ساعت يكبار دهان خود را با آن شستشو دهيد.
 5. در صورت تجويز آنتي بيوتيك و يا داروهاي ديگر، در رعايت مفاد نسخه كوتاهي نورزيد.
 6. از روز بعد از عمل، مي توانيد با پرهيز از انجام كارهاي سنگين بدني، به كار روزانه ي خود بپردازيد. لازم به ذكر است احساس ضعف مختصري تا 48 ساعت بعد از عمل طبيعي است. تنها در صورت بروز تب يا تورم شديد ما را مطلع فرماييد.
گرما و دود سيگار باعث بيماري لثه و اثرات ايمونولوژيك نيكوتين عامل تأخير در التيام و جلوگيري از نتايج مطلوب درمان است. لذا در صورت امكان با غنيمت شمردن فرصت، سيگار را كنار بگذاريد، در غير اين صورت در چند هفته پس از جراحي از استعمال دخانيات پرهيز نماييد.

 

    

   مراقبت­هاي هفته­ي دوم ( بعد از برداشتن خمير پانسمان ) :
   بعد از برداشتن خمير و باز كردن بخي ها، مسواك زدن و نخ كشيدن را با روشي كه در جلسه ي قبل از جراحي به شما آموزش داده شده است آغاز نماييد. بهتر است مسواك زدن از اين تاريخ به مدت 5 روز به آرامي ولي با روش صحيح انجام گردد. پس از آن بدون هيچگونه نگراني با فشار طبيعي در ناحيه­ي لبه ي لثه اين عمل را ادامه دهيد.
   حذف پلاك ميكروبي كه عامل اصلي بيماري هاي لثه اي است بعد از درمان ضرورت كامل دارد. اين امر جز با   مسواك زدن و نخ كشيدن به طريقه ي صحيح تحقق نمي يابد. هرگونه كوتاهي در اين امر ترميم را به تعويق انداخته و در بهبود كامل بيماري اختلال ايجاد مي كند.
   عوارض طبيعي و قابل برگشت بعد از جراحي لثه:
   متعاقب جراحي لثه تغييراتي بروز مي كند كه موقتي و قابل برگشت بوده، گفتني است طول درمان اين تغييرات از سه هفته تا شش ماه مي باشد. اين عوارض عبارتند از:

   1. لق شدن مختصر دندان ها ( اين امر بعد از سه هفته تا يك ماه به حالت طبيعي خود برمي گردد. )
   2. حساسيت دندان ها به سرما كه حداكثر يك الي پنج ماه به طول مي انجامد.
   3. فاصله گرفتن لثه از طوق دندان و خالي شدن لثه ي بين دندان ها. اين امر رابطه ي مستقيم با پيشرفته بودن بيماري و مقدار تخريب استخوان زير لثه دارد و حدود سه تا شش ماه طول مي كشد تا لثه تقريبا به جاي اول خود بازگردد.

   پس از معالجه­ي كامل لثه رعايت دو نكته بهبود دائمي و عدم عود بيماري را تضمين مي­نمايد:

   1. رعايت مرتب و صحيح بهداشت دهان توسط بيمار. ( شامل مسواك زدن، نخ كشيدن و احتمالا استفاده از وسايل كمكي ديگر )
   2. رعايت منظم جلساتي كه هر 3 ماه يكبار به منظور معاينه مجدد لثه و جرم گيري دندان ها براي بيمار گذارده مي شود.

   لطفا به نكات زير توجه فرماييد:

   1. رعايت وقت هاي تعيين شده از آغاز تا پايان درمان.
   2. عدم ايجاد وقفه ي طولاني بين جلسات جراحي.
   3. رعايت كامل بهداشت دهان به نحوي كه در مطب آموزش داده شده است.
   4. رعايت مفاد نسخه و احتراز از درمان هاي خود سرانه و بدون اجازه ي پزشك.
   5. رعايت جلسات هر 3 ماه (Recall ) بعد از اتمام درمان جهت جرم گيري كامل و كنترل پلاك ميكروبي.
   در صورت عدم رعايت دستورات فوق الذكر، هرگونه مسئوليتي متوجه خود بيمار خواهد بود

   

                                                                                        

   

   

  دکتر اردوان اعتمادی
  جراح و متخصص بیماریهای لثه و ایمپلنت- فلوشیپ لیزر
  عضو انجمن جراحان لثه ی آمریکا
  عضو هئیت علمی دانشگاه