ابزار وبمستر

دکتر اردوان اعتمادی


درباره ایمپلنت

ایمپلنت های دندانی
دندانهایی که احساس و شکلی دقیقاً مشابه دندانهای خودتان دارند
- ایمپلنت های دندانی چه هستند و چه کاری می توانند برای من انجام دهند؟
یک ایمپلنت دندانی ریشه مصنوعی دندان است که درون فک شما کارگذاشته می شودتا یک دندان و یا یک Bridge جایگزین را ثابت نگه دارد با استفاده از یک تکنولوژی پیشرفته ایمپلنت های دندانی بیشتر از Bridge های معمولی باعث حفظ نسج دندان ها می شوند زیرا ایمپلنت به دندان های کناری تکیه نمی کند. ایمپلنت های دندانی ظاهر و احساسی بیشتر شبیه دندانهای طبیعی دارند حتی ممکن است شما فراموش کنید دندانی را از دست داده اید.


- مزایای ایمپلنت های دندانی به دست دندان و یا Bridge:
از هر جنبه که شما به آن نگاه کنید ایمپلنت های دندانی یک راه حل بهتر برای مشکل دندان از دست رفته شما می باشد.
- زیبایی: ایمپلنت های دندانی احساس و شکلی مشابه دندان های طبیعی دارند. از آنجایی که ایمپلنت های دندانی وارد ساختار استخوان شما می شود از تحلیل لثه و از دست رفتن استخوان جلوگیری می کنند ولی معمولاً همراه با Bridge و دست دندان این اتفاق می افتد و هیچ کس در هیچ زمانی متوجه نمی شود که شما یک دندانتان را جایگزین کرده اید.
- حفظ دندان: ایمپلنت های دندانی نسج دندانهای مجاور را مشابه آنچه در یک Bridge اتفاق می افتد قربانی نمی کند زیرا دندانهای مجاور برای حضور آنها نیازی به تغییر ندارند. به طور واضح هر چه یک دندان شما دست نخورده تر باقی بماند سود بیشتری برای حفظ بهداشت بلند مدت دهان شما دارد.
- اطمینان: ایمپلنت های دندانی به شما اجازه می دهند تا دوباره به راحتی و با اطمینان صحبت کرده و غذا بخورید آنها مطمئن هستند و شما را از صدای آزاردهنده بر خورد دست دندان ها و یا لق خوردن آنها نجات می دهند. آنها به شما اجازه می دهند که با نگرانی های در ارتباط با جابجایی و چسب های دست دندان خداحافظی کنید.
- قابل اعتماد: احتمال موفقیت ایمپلنتهای دندانی به میزان زیاد قابل پیش بینی است و آنها یک راه حل عالی برای جایگزینی دندان های شما می باشند.
آیا من کاندید برای ایمپلنت دندانی هستم؟
شخصی یک کاندید ایده آل برای ایمپلنت دندانی است که در سلامت عمومی و دهانی خوبی باشد. استخوان کافی در فک شما برای نگهداری ایمپلنت لازم است و بهترین کاندیدها افرادی با بافت لثه ای سالم و عاری از بیماری پریودنتال می باشد.
ایمپلنت های دندانی کاملاً با بافت های لثه ای و استخوان زیرین در دهان در تماس است از آنجایی که پریودنتیست ها از دندانپزشکان خبره ای هستند که در این نواحی دقیق تخصص دیده اند آنها اعضاء ایده آل برای تیم ایمپلنت شما می باشند. نه تنها پریودونتیست ها تجربه کافی در کار با بقیه متخصصین را دارند بلکه آنها اطلاعات مخصوص، آموزش کافی، و تحصیلات لازم که مورد نیاز شما برای داشتن دندانهایی که احساس و شکلی دقیقاً مشابه دندانهای شما را باشد دارند.- درمان شبیه چه چیزی می باشد؟
مراحل درمان یک تلاش تیمی بین شما دندانپزشک شما و پریودونتیست شما می باشد. دندانپزشک و پریودونتیست در مورد محل و نحوه قرارگیری ایمپلنت با شما مشورت خواهند کرد. بسته به وضعیت خاص شما و نوع ایمپلنت انتخاب شده پریودونتیست شما طرح درمانی را انتخاب خواهد کرد که خواسته های شما را برآورده سازد. این مسئله مهم است که شما یک ارتباط نزدیک با پریودونتیست و دندانپزشک خود داشته باشید تا به اهداف درمان دست یابید
- چه انتظاراتی پس از درمان می توانم داشته باشم؟
از آنجایی که شما می دانید دندان های شما نیازمند مراقبت در داخل خانه و ویزیت های دندانپزشکی مداوم هستند ایمپلنت های دندانی مشابه دندان های شما نیازمند همان مراقبت ها می باشند. برای اینکه ایمپلنت های تمیز و عاری از پلاک میکروبی داشته باشید مسواک زدن و استفاده از نخ دندان همچنان لازم است. بعد از درمان پریودونتیست شما همکاری نزدیکی با شما و دندانپزشک شما خواهد داشت تا بهترین طرح مراقبتی را برای شما تکمیل کند. ویزیت های دوره ای برای شما برنامه ریزی خواهد شد برای اطمینان از اینکه ایمپلنت و لثه و دندانهای شما سالم بمانند.
جایگزین کردن یک تک دندان

اگر شما یک دندانتان را از دست داده اید یک ایمپلنت و یک روکش می تواند آن را جایگزین کند یک ایمپلنت دندانی هم دندان طبیعی از دست رفته و هم ریشه آن را جایگزین می کند.
- مزایای یک ایمپلنت دندانی بر یک Bridge چیست؟
یک ایمپلنت دندانی مزایای زیادی در مقایسه با سایر روشهای جایگزین دندان دارد. علاوه بر ظاهر و کارآیی مشابه یک دندان طبیعی یک ایمپلنت, دندان را بدون قربانی کردن سلامت دندان های مجاور جایگزین می کند. سایر روشهای رایج جایگزینی یک دندان از دست رفته (یک Bridge ثابت که متکی به دندان است) نیازمند آن است که از دندانهای مجاور برداشته شود تا بتواند یک Bridge سمان شونده را جایگزین کند. از آنجایی که ایمپلنت دندانی ریشه دندان شما را جایگزین می کند استخوان بهتر نگهداری خواهد شد. با یک Bridge قسمتی از استخوان که قبلاً ریشه را احاطه می کرد شروع به جذب شدن و از بین رفتن می کند. ایمپلنت های دندانی با استخوان فک شما یکی شده لذا به استخوان کمک می کند که سالم و دست نخورده باقی بماند. در بلند مدت یک ایمپلنت در مقایسه با Bridge زیباتر و برای تمیز نگه داشتن راحت می باشد. لثه ممکن است در اطراف یک Bridge تحلیل رود و یک نقص قابل رویت را وقتی که فلز زیرین و یا قسمت حاشیه Bridge آشکار شود بر جای می گذارد. تحلیل استخوان زیر Bridge باعث یک لبخند نازیبا می شود. سمانی که Bridge را در جایش نگه داشته است ممکن است شسته شده و به باکتری ها اجازه دهد که باعث پوسیدگی دندانهایی شوند که Bridge به آنها متصل است.- چگونه ایمپلنت جایگذاری خواهد شد؟
در مرحله اول ایمپلنت که شبیه به یک پیچ است در داخل فک شما کارگذاشته می شود در طی 2 تا 6 ماه بعدی به استخوان و ایمپلنت اجازه داده می شود تا به یکدیگر متصل شوند تا یک تکیه گاه برای دندان مصنوعی شما ایجاد گردد. در طی این مدت یک دندان جایگزین موقت می تواند روی محل ایمپلنت را بپوشاند. گاهی مرحله دومی لازم است تا ایمپلنت در دهان شما آشکار شده و یک قسمت با آن متصل شود. این قسمت فلزی که Abutment نامیده می شود زیرساخت لازم برای آنکه دندان شما روی آن قرار بگیرد را کامل می کند. سپس برای چند هفته بعد از این عمل به لثه های شما اجازه داده می شود تا التیام یابند. بعضی سیستم های ایمپلنت (یک مرحله ای) وجود دارند که نیاز به مرحله دوم ندارند در این سیستم ها ایمپلنتی استفاده می شود که اتصال فلزی را از اول به همراه دارد. پریودونتیست شما توصیه می کند که کدام سیستم برای شما بهترین است. در نهایت یک دندان جایگزین که روکش نامیده می شود توسط دندانپزشک شما برایتان ساخته می شود و به Abutment متصل می شود. بعد از مدت کوتاهی شما از لبخندی زیبا و توانایی جویدن و صحبت کردن برخوردار خواهید بود .

جایگزینی چند دندان : اگر شما چند دندان را از دست داده اید Bridge های متصل شده به ایمپلنت می تواند آنها را جایگزین کند. ایمپلنت های دندانی هم دندان های طبیعی از دست رفته و هم بعضی از ریشه را جایگزین می کند.

مزایای Bridge های متصل شده به ایمپلنت بر Bridge های معمولی و یا پلاک های متحرک چیست؟
ایمپلنت های دندانی مزایای زیادی در مقابل سایر روشهای جایگزینی دندان دارند. علاوه بر ظاهر و کارایی مشابه دندان Bridge های متکی بر ایمپلنت، دندان ها را بدون نیاز به اتصال به دندان های مجاور جایگزین می کند. سایر درمان های رایج برای جایگزین کردن چند دندان از دست رفته مانند Bridge های ثابت و یا پلاک های متحرک وابسته به اتصال دندان های مجاور می باشند به علاوه از آنجایی که Bridge های متکی بر ایمپلنت تعدادی از ریشه های دندان های شما را هم جایگزین می کنند استخوان فک شما نیز حفظ خواهد شد. با یک Bridge ثابت و یا پلاک متحرک استخوانی که قبلاً اطراف ریشه دندان را احاطه می کرد شروع به تحلیل رفتن و از بین رفتن می کند. ایمپلنت های دندانی با استخوان فک شما یکی شده لذا به استخوان کمک می کند که سالم و دست نخورده باقی بماند. دربلند مدت ایمپلنت ها زیبا، کارآمد و راحت هستند. لثه و استخوان در اطراف یک Bridge ثابت و یا پلاکهای متحرک تحلیل رفته و یک نقص قابل رویت را بجا می گذارند، استخوان جذب شده در زیر Bridge و یا پلاک ممکن است باعث یک خنده غیرجذاب شود، سمانی که Bridge را در سرجایش نگه داشته است ممکن است شسته شده و به باکتری ها اجازه دهد که باعث پوسیدگی دندانها شوند. به علاوه پلاکهای متحرک ممکن است در داخل دهان شما حرکت کنند و توانایی شما در خوردن غذاهای خاصی را کاهش دهند

جایگزین کردن تمام دندانها : اگر شما تمام دندانهایتان را از دست داده اید یک Bridge و یا یک دست دندان متکی بر ایمپلنت می تواند آنها را جایگزین کند. ایمپلنت های دندانی هم دندانهای از دست رفته و هم برخی از ریشه ها را جایگزین می کند.مزایای Bridge های کامل متکی بر ایمپلنت و یا دست دندانهای متکی بر ایمپلنت بر دست دندانهای معمولی چیست؟
ایمپلنت های دندانی مزایای زیادی بر سایر روشهای جایگزین دندان دارند. علاوه بر ظاهر و کارآیی شبیه دندانهای طبیعی Bridge و دست دندانهای متکی بر ایمپلنت طوری طراحی شده اند که مدت زیادی باقی بمانند. Bridge ها و دست دندانهای متصل بر ایمپلنت راحت تر و ثابت تر از دست دندانهای معمولی هستند و به شما اجازه می دهند که توانایی جویدن و گازگرفتن بیشتری را تجربه کنید.

     
         
     
پیوند سینوس
(Sinus Augmentation)


کلید موفقیت ایمپلنت کمیت و کیفیت استخوانی است که ایمپلنت در آن قرار داده می شود.
قسمت خلفی فک بالا یکی از مشکل ترین نقاط برای قرار دادن موفقیت آمیز ایمپلنت های دندانی به علت کیفیت و کمیت ناکافی استخوان و نزدیکی به Sinus می باشد اگر شما در آن ناحیه به علت بیماری پریودنتال و یا از دست رفتن دندان استخوان از دست داده اید استخوان باقی مانده شما ممکن است برای قرار دادن ایمپلنت ناکافی باشد. Sinus Augmentation می تواند با بالا بردن کف سینوس و تکامل استخوان در آن محل برای قرار دادن ایمپلنت به حل این مشکل کمک کند. روشهای متعددی می تواند برای بالا بردن کف سینوس و تشکیل استخوان تازه مورد استفاده قرار گیرد در یکی از تکنیک های رایج یک برش برای آشکار کردن استخوان داده شده سپس یک تکه از داخل استخوان بریده می شود این تکه استخوانی به داخل حفره سینوس بالا برده شده و فضای زیر آن با مواد استخوان پیوندی پر می شود. پریودونتیست شما می تواند انتخابهای شما برای مواد پیوندی که باعث بازسازی استخوان و بافت از دست رفته می شود را توضیح دهد. در نهایت برش بسته شده و اجازه داده می شود که التیام صورت گیرد. بسته به نیاز شخصی شما برای تکامل استخوان بین 4 تا 12 ماه زمان نیاز است و سپس ایمپلنت گذاشته می شود بعد از جایگذاری ایمپلنت نیز یک زمان التیام اضافی مورد نیاز است. در بعضی از موارد می توان ایمپلنت را در همان زمانی که Sinus Augmentation صورت می گیرد کار گذاشت. نشان داده شده است که Sinus Augmentation به میزان زیادی احتمال موفقیت ایمپلنت را افزایش داده و این ایمپلنت ها برای سال های آتی باقی خواهند ماند. و بسیاری از بیماران حداقل ناراحتی را طی این مرحله تجربه می کنند.
 
       


دکتر اردوان اعتمادی
جراح و متخصص بیماریهای لثه و ایمپلنت- فلوشیپ لیزر
عضو انجمن جراحان لثه ی آمریکا
عضو هئیت علمی دانشگاه